Apollon Smintheion Kutsal Alanı (Ayvacık,Gülpınar, Çanakkale)

Merhabalar;

Bugünkü gezi durağımızda Troya şehrinin ikinci kutsal alanı olan Apollon Smintheion’da olacağız.Buranın özelliği Anadoluda bilinen Apollon Kültleri içerisindeki fare simgesiyle karşımıza çıkan tek örnek olması açısından önemlidir.Bu fare amblemi çifçileri bu dertten koruması açısından oldukça ilginçtir.Bu kültün Giritten geldiğini belgelerden öğreniyoruz.Burası sanat tarihinde kendine özgü mimari tasarım ve yapıtları ile bugünde çok önemli bir arkeolojik alandır.Tapınak İyon stilinde MÖ 150 ylında Anadolulu mimar Hermogenes tarafından yalancı iki sıralı sütün tekniği ile yapılmıştır ve Truva Savaşını anlatan kabartmaları ilk kez burada görülmüştür. Normalde 120 mt olan kabartmaların bugün 24 mt si çıkarılmıştır.

Mimari olarak alt yapısında üç farklı tür taş kullanılmıştır.Temeli özgün volkanik tüf taşı,üzeri ise andezit-bazalt taşı ile kaplıdır.Temel ve 11 basamağın en son kaplaması mermerdir.Mermer bloklarla döşenen kutsal alan, üç odadan oluşur. Bunlar; giriş sırasıyla, pronaos (kutsal ön oda), naos (kutsal oda) ve opisthodomos (arka oda) tur. Naos’ta, Paroslu heykeltraş Skopas’ın yaptığı ve 110 cm’lik bacak parçası ele geçen, Apollon’un heykelinin yer aldığı bilinmektedir.

Apollona adanan bu kutsal alan 1853 yılında İngiliz Admiral Spratt tarafından bilim dünyasına sunulmuştur.1980 yılında kazı ve onarım çalışmalarına tekrar başlanmış ve günümüzdede devam etmektedir.Beyaz mermer ile yapılan onarım çalışması eleştiri alması ile yoğun bir şekilde gündemde kalmıştır.

Çanakkale’ye yolunuz düşerse bu alanı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.Truva Savaşının canlı örnekleride burada yaşamak gerçekten çok güzel.

İyi gezmeler..

 

 

 

 

 

error: Sitedeki yazılar kopyalanamaz !
Gezerek Yiyelim