Eflatun Pınarı (Beysehir, Konya)

Merhabalar,

Bugünkü Gezi rotamızda Konya Beyşehirde olacağız.Bugün  Hititler döneminden kalma bir yapıyı sizlere anlatıyor olacağım.

Bu yerin ismi; Su Mühendisliği harikası olan  Eflatunpınarı.Burası bir Tapınak fakat baraj şeklinde yapılmış bir yapı olup Beyşehir’e 22 km. mesafededir.

Hititler “Bin Tanrılı Halk” olarak anılır. Büyük olasılıkla gurur duydukları bu özellik pek çok gizemi de beraberinde getiriyor. Örneğin, pınarlar kutsaldı.Anıtlarla kutsallığı ölümsüzleştirmeye çalıştılar.Eflatunpınar günümüze ulaşan nadir örneklerden.

Hititler, dünya uygarlık tarihinde yaklaşık bin yıllık egemenlik döneminde devlet yapısını, sosyal, ekonomik ve dini hayatı yansıtan çeşitli somut kültür varlıkları bırakmışlardır.Anıt, göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran tanrıları tasvir etmektedir.Anıt biçimine bakılarak IV. Tudhaliya dönemine tarihlenmektedir.

Özgün taş işçiliği, kabartmalardaki kompozisyon ve bir açık hava tapınağı olarak düzenlenmesi ile Hitit Uygarlığı’nın diğer kaya anıtlarından ayrılan Eflatun Pınar Anıtı, doğal kaya üzerine yapılmamış, birbirine uygun olarak kesilmiş andezit blokların titizlikle birleştirilmesi ile inşa edilmiştir.Doğal bir su kaynağı üzerinde yapılmış büyük bir havuz ve dikdörtgen formda şekillendirilmiş kayalar üzerine kabartma tekniğinde yapılmış tanrı ve tanrıça figürlerinden oluşmaktadır.Anıtın, kutsal havuza bakan yüzündeki 19 kabartmalı taş blokta tanrı, tanrıça, cin figürleri görülüyor. Merkeze Fırtına Tanrısı ve Güneş Tanrıçası çifti yerleştirilmiş.İki yanlarındaki 10 kanatlı cin ve boğa adam bir güneş kursunu taşıyor.Alt sırada ise, ellerini göğsünde kavuşturmuş beş tanrı sıralanmış.İki baştakiler Dağ Tanrıları. Aralarında, eteği delikliler Yeraltı Kaynağı Tanrıları.
Anıt, kült yeri özelliği taşımaktadır.Bir süre burada yaşadığına inanılan ünlü Eflatun’dan dolayı bu adı aldığı sanılmaktadır.40 km  ileride bir dağ yamacında bulunan 70 tonluk dev Fasıllar Anıtınında bu tapınma alanı için yapıldığı düşünülmektedir.
Doğal su kaynağı hala aktiv,yolunuz buralara düşerse mutlaka görülmesi gerekli yerlerden..

error: Sitedeki yazılar kopyalanamaz !
Gezerek Yiyelim