Cemal Usta – Paşa Odun Köfte (Salihli, Manisa)

Değerli Arkadaşlar,

Bu hafta rotamızı Manisa’nın şirin ve bir o kadar güzel ilçesi Salihli’ye çeviriyoruz.Paranın ilk kullanıldığı Lidya Krallığının başkenti olan Sardes Kasabasına oldukça yakın olan ilçemiz ayrıca Bozdağ kayak merkezine olan yakınlığı ilede tanınır.

Suları oldukça şifalıdır,Kurşunlu Kaplıcaları ilede oldukça ünlüdür,ayrıca günümüzde bile çeşme suları direkt içilebilecek tad ve kalitedir.

Salihli’de lokantalarda sürahi içinde su servisi günümüzde bile yapılmaktadır,bu sizleri şaşırtmasın:)

İlçemizin başka ünüde köftesinden ileri gelmektedir.Nerede ise Ege Bölge’sinin tüm ilçeleri köfteleri ile nam salmışlardır.Salihli ilçeside bunlardan birisi olma özelliğini taşımaktadır.Şehir bu anlamda odun köftesi ile meşhur olmuştur,ilçede yol üstünde ve merkezde bu işi yapan çok yer mevcut olmasına rağmen,bu işe ilk başlayan ve devam ettiren Cemal Usta’nın yeridir.Ustamızı geçen yıl bu zamanlarda malesef kaybettik,fakat oğulları şehir içindeki İş Bankası arkasındaki dükkanlarında,yeğenleride Salihli çıkışındaki (Paşa Odun köfte) işleri Cemal Usta’ya yaraşır şekilde devam ettirmektedirler. Gösterişten uzak,kaliteye önem veren bir anlayışla çalışırlar,Salihli halkının yerlisi burayı oldukça iyi bilir.

Et olarak Bozdağ yayla kuzu eti kullanılır,yayla kuzuları bu civarda oldukça lezzetlidir.Yemekten önce kelle paça çorbası içilmesinde fayda var.

Köfteden önce gelen garnitürler,acı biber ezmesi,(oldukça sıkı acı,Sarıgöl biberleri kullanılmış,güzel),yogurt,ezme ve salatalarda oldukça iyi.

Köfteler direkt meşe odun ateşinde şiş içinde direkt ateş teması ile anında hazırlanmakta.Meşe odunu bu işte olmazsa olmazlardan olduğunu özellikle belirteyim.

Köfte dışında tavuk ızgaralarda bulunuyor ve başarılı.Köfteler kızarmış domates ve biber ile servis ediliyor,buda ayrı bir tad veriyor doğrusu.

Yemek sonrası meşhur revani tatlısı yenir.Şehir içindeki mekanda menü bu anlamda fixdir.Köfte sonrası revani tatlısı.Şehir dışındaki mekanda ben sizlere Kemalpaşa tatlısını öneriyor olacağım.Garsonumuz Ercan Camcı’nın tavsiyesi üstüne tatdık,sütle yapılmış bu tatlıyıda ben ayrıca çok beğendim,tavsiye ederim.Sütlü Kemalpaşa sadece buraya özgü olduğunu dip not belirteyim.

İşletme sahibi ve çalışanlar oldukça misafirperver ve ilgili insanlar,bu tarzı her tarafta bulmak inanın zor.

Fiyatlar oldukça makul seviyelerde,afiyet olsun…

Adres: İzmir Asfaltı 1.km, 45300 Salihli

Tel: (0236) 715 17 40

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Sitedeki yazılar kopyalanamaz !
Gezerek Yiyelim