Kıyı Restaurant (Tarabya, Istanbul)

Merhabalar,

Bugünkü lezzet durağımızda Istanbul Tarabya’da olacağız.

Aristokratların  dinlenme yeri olarak bilinen Tarabya, Boğaziçi’nin en güzel koylarından birinin kenarındadır. Eski adı Therapia’dır. Terapi anlamınada gelen bu yerin havasının güzelliği nedeniyle eskiden doktorlar tarafından  önerilirmiş. Deniz karaya doğru geniş bir kavis yapar,koy oluşturur.Koyda  ise sıra sıra demirlemiş irili ufaklı tekneler denizde çırpınır dururlar,sahilinde ise bir çok balık lokantası bulunur..

Bu güzel yerde birçok balık lokantası vardır,bugün bunlardan Kıyı Restorant’ı sizlere anlatıyor olacağım.Mekanın sahibi Yorgi Sabuncu.Dedesi Yorgi Rizo başlatmış geleneği. Dede Yorgi Makedonya’nın Üsküp kentinden gelip Yeşilköy’e yerleşmiş. Bulgar’ın Meyhanesi adında ufak, salaş bir balıkçı meyhanesi işletmeye başlamış. Oğulları Nikola ve Todori Rizo 1964’de Tarabya’da Kıyı Retoranı açmışlar. Yorgi Sabuncu da aynı yıl dayılarının yanında çalışmaya başlamış. Denize yakın masa kurmuşlar ilk defa,bu uygulama müşterilerin pek hoşuna gitmiş. O zamanların damak tadı ve balık restoranlarından beklenenler şimdikinden farklıymış. Otuzu aşkın meze çeşidi bulunur, köfte, şiş, patates köfte hatta kokoreç bile istermiş müşteri. Uzun saatler masalarda oturulur, hatta bütün bir öğleden sonra yemek ve içmek ile geçermiş. 1976 Yılında Yorgi Sabuncu devralmış Kıyı’yı. 1980’lerde yeme içme alışkanlıklarında değişim başlamış, bol mezeli meyhaneler, giderek içkili lokantalara dönüşmüş. Kıyı’da bu değişime ayak uydurmuş ve balık lokantası olmuş.

 
Günümüzdede kavramlar farklı,artık sadece 4 çeşit standart meze mevcut burada,ama hepsi çok lezzetli.Restaurant iki katlı,deniz manzarası oldukça güzel.Meze dışında çok çeşit balık bulunuyor.Kendi yaptıkları lakerda,tereyağında pişirilen yaprak ciğer,hatta müthiş lezzette çoban salata,İstanbul da ki en lezzetli tarama ve balığın her çeşidini usulüne uygun bir sekilde yiyebilirsiniz,ayrıca kabak yada ayva tatlısını tatmadan kalkmayın  derim.

Fiyatlara gelince kalite ile doğru orantılı, yüksek ama buna değer derim.

Gittiğinizde ünlü birileriyle mutlaka karşılaşma olasılığı olan yerin Hülya Avşar  mekanın müdavimidir,duvarlarını çeşitli ünlü sanatçıların tabloları ve fotoğrafları süslemekte olan bu restaurantı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Afiyet olsun..

 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Sitedeki yazılar kopyalanamaz !
Gezerek Yiyelim