Gümüşkesen Anıtı (Milas, Muğla)

Merhaba,

Bugünkü gezi rotamızı Muğla’nın güzel ilçesi olan Milas’tan seçtim.Şehir merkezinde bulunan ve bozulmamış bir halde bulunan bir anıtmezar bulunur,bu anıtın ismi Gümüşkesen Anıtıdır.

Mimari olarak antik çağlarda, dünyanın yedi harikasından birisi sayılan Halikarnas Mausoleumu’nun küçük bir örneği olması açısından önemlidir. Gümüşkesen Mahallesinde olan bu anıtmezar  Sandras Dağından getirilen gri mermerle yapılmıştır.Büyük ihtimalle ünlü bir soyluya veya yönetici bir aileye ait olmalıdır.
Mezar anıtı; muhteşem taş işçiliği ve plan şeması ile Roma dönemi olan MS 2. yüzyılda yapılmıştır. Gömü odası olan alt kat, peristilli ikinci kat ve piramidal çatı olmak üzere üç bölümden oluşur. Alt katın duvarları düzgün yontulmuş büyük mermer bloklarla inşa edilmiştir. Anıtın çatısı baştan sona kabartma bitkisel ve geometrik motiflerle süslenmiştir.
Roma dönemi eseri olan Gümüşkesen Mezar Anıtı, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası” listesine alınması için girişimler yapılmaktadır.

Anıtın tepesinde bulunduğu düşünülen büyük bir heykelin buluntuları günümüze ulaşamamıştır. Karia bölgesinde geleneksel mezar tipleri arasında yer alan Gümüşkesen Anıt Mezarının içerisinde mezarın sahibi ve ailesine ait heykellerinde yer aldığı düşünülmekte. Ancak çatı kısmındaki heykeller gibi bunlarında de nerede olduğu bilinmiyor. Milas’tan geçerken yaklaşık 2000 yıllık ‘Gümüşkesen Anıt Mezarını’ görmeyi ihmal etmeyin derim.

Selamlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Sitedeki yazılar kopyalanamaz !
Gezerek Yiyelim