Şakir’in Dibek Kahvesi (Kozbeyli Köyü-Foça, İzmir)

dsc02556

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Bugünkü lezzet durağımızı İzmir’in güzel ilçesi olan Foça’dan seçiyoruz.

İzmir’den Aliağa’ya giderken Yeni Foça yazılı tabeladan sola saptığınızda birkaç kilometre sonra dağ yamacında karşınıza otantik,şirin bir köy çıkar.

Bu köy Kemal Anadol’un en meşhur romanını yazmış olduğu Kozbeyli Köyün’den başkası değildir.

Köyün kuruluşu 700 yıl önceye dayanmaktadır.Büyük ihtimal Yörüklerden olan Kuzubeyi tarafından kurulduğu rivayet edilir.Daha öncelerdede bölgenin korsanlar tarafından sığınak olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Köyde mübadeleden önce Türkler,Rumlar senelerce beraber iç içece sorunsuz olarak yaşamışlar.Hatta öyleki Rum Rahip evin kapısına Kurtuluş Savaşının bitiş tarihini yazdığı rivayet edilir.Oldukça ilginç bir durum doğrusu.

Köyümüzün bu ayrıntılarından başka birde meşhur Dibek Kahvesi bulunur.

Köy meydanında bulunan bu kahvenin ismi ise Osman Amcanın Dibek Kahvesi Yeşil Köşk 1935,şuanki adı ile Şakir’in Dibek Kahvesi.

Şakir Yalovan’ın şuan işletmeci olduğu kahvenin içinde 100 küsür yıllık dibek taşı mevcut,kahveyi burada dövmekteler.

Dibek Kahvesi aslında bir kahve pişirme yöntemi değil,kahve öğütme şekli.Kavrulan kahve içi çukur havana benzeyen taş içinde dövülüyor.Taşları Foça madenlerinden çıkan bu taşlar zamanla katılaşıp sert taş oluyorlar.

Kahve koyu kıvamlı ve oldukça lezzetli olur. Kozbeyli dışında Gökçeada (Madamın yeri) ve Kastamonun’dada Zeki Dilekçi – Mahkeme Altı Pazarı No:8’de meşhur dibek kahvesi bulunuyor..,

Şakir Usta’nın Kahvesin’de  sabahları kahvaltı,gözleme bulunuyor,ayrıca sarma ve ev baklavasınıda mutlaka tadın derim.

Fiyatlar oldukça makul seviyede.Afiyet olsun..

Adres:
Köy Meydanı No:134 Kozbeyli Köyü, Foça, İzmir

Tel: +90 232 826 11 59

3 Comments

  1. Postitworld.Com

    11 Mayıs 2017 at 09:04

    Interessante Page. Das Design und die nuetzlichen Infos gefallen mir besonders gut. http://postitworld.com/author/louharlow65/

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Gezerek Yiyelim
error: Sitedeki yazılar kopyalanamaz !